FCB Escola Varsovia spełniła marzenia chorego chłopca

Na zaproszenie FCB Escola Varsovia do Warszawy przyjechał 12-letni Damian Grining ze Starogardu, który jest wielkim kibicem FC Barcelona. Wziął on udział w treningu młodzieżowej drużyny katalońskiego klubu, zorganizowanym przez szkołę specjalnie dla niego. Chłopiec pochodzi z bardzo biednej rodziny zmagającej się z ciężkimi chorobami.

Damiana oraz jego rodziców dotknęło ogromne nieszczęście. Jego mama choruje na ostrą białaczkę, tata ma podejrzenie guza mózgu, a on sam niedawno przeszedł operację naczyniaka limfatycznego szyi. Rodzina jest w ciężkiej sytuacji materialnej i utrzymują się jedynie z bardzo skromnej renty socjalnej.

Dzięki zaproszeniu FCB Escola Varsovia Damian wziął udział w treningu, który odbył się w piątek 17.04.2015 roku w Centrum Piłkarskim przy ul. Fleminga 2, gdzie przy oficjalnym hymnie FC Barcelony przywitało go blisko 200 zawodników klubu, kilkunastu trenerów i działaczy. W sobotę rozegrał mecz ligi wewnętrznej, strzelając gola. Młody fan FC Barcelony otrzymał od Klubu szereg niespodzianek, w tym certyfikat udziału w szkoleniu, a także zaproszenie na oficjalny obóz FC Barcelony w Polsce tj. FCB Escola CAMP Poland 2015. Całość przygotowań i trening Damiana, uważnie obserwowała ekipa telewizyjnych ?Wiadomości?, która w sobotę na antenie TVP1 wyemitowała specjalny reportaż (TUTAJ można obejrzeć materiał). W sobotę podczas rozgrywek ligi wewnętrznej przeprowadzona została również zbiórka rzeczy dla rodziny Grining.

- Nie mogliśmy stać bezczynnie w obliczu tak wielkiej tragedii. Postanowiliśmy pomóc Damianowi i jego rodzicom, organizując ich pobyt w Warszawie. FC Barcelona to nie tylko klub piłkarski, ale przede wszystkim duża wspólnota ludzi, którym ciężki los nie jest obojętny. I dlatego w imieniu zarządu klubu dziękuję wszystkim rodzicom, sponsorom i naszym młodym piłkarzom za pomoc w organizacji pobytu dla chłopca - mówi Witold Miller, dyrektor organizacyjny FCB Escola Varsovia.

Dla Damiana pobyt w Warszawie i możliwość przeprowadzenia treningu były spełnieniem jego marzeń. - Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w treningu młodzieżówki FC Barcelona. To dla mnie duże przeżycie i niezapomniane chwile. Tutaj w Warszawie podczas zajęć sportowych mogłem przynajmniej na chwilę zapomnieć o naszych problemach. Trenerzy i zawodnicy przyjęli mnie w bardzo ciepły i miły sposób. Wszystko mi dokładnie tłumaczyli, podpowiadali i w ogóle wszystko było super, mówi z radością Damian.

Cały trening dla Damiana poprowadzili hiszpańscy i polscy trenerzy, na czele z dyrektorem sportowym FCB Escola Varsovia Pau López Mesquida. Katalońska szkoła jest jedną z najlepszych szkół piłkarskich na świecie i najlepszą szkołą piłkarską dla młodzieży. FC Barcelona ma na całym świecie 12 akademii piłkarskich. Jedyną w Europie, poza Hiszpanią, jest szkoła w Warszawie. Niedawno zawodnicy FCB Escola Varsovia (z rocznika 2007) zajęli drugie miejsce w międzynarodowym turnieju FCB Escola dla adeptów szkółek słynnego katalońskiego klubu z całego świata.

Zarząd Szkoły FC Barcelona Escola Varsovia składa serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom i uczniom naszej szkoły za wsparcie rzeczowe dla rodziny Grining oraz dla firm, które zaangażowały się w realizację projektu: Hotel PARTNER, ELE TAXI i DHL Polska.


Patronat

          

 

   


Partnerzy